Nasveti pri ženskih tegobah … iz knjige Zdravje je naša odločitev (Marija Merljak, Mojca Koman) Ženske živimo ciklično. Naše življenje, dnevi, razpoloženje, odzivnost na stres in dotik, tudi telesna teža ter poželenje po hrani, so v številnih primerih odvisni od našega mesečnega cikla. Ta nihanja je mogoče nekoliko ublažiti s prehrano. Za boljše počutje pred menstruacijo je odločilnega pomena cink. Če ga primanjkuje je zmanjšano izločanje hormonov (progesterona in endorfinov), ki skrbijo za dobro počutje. Popoln obrok, bogat s cinkom, te težave bistveno olajša. Najdemo ga v morski hrani, ostrigah, pšeničnih kalčkih, bučnih semenih in aloe veri. Predmenstrualne težave zmanjšujejo tudi karotenoidi kot predstopnja vitamina A, pa tudi vitamin E v žitih in žitnih kačkih ter vitamini B6 v jetrih, bananah, špinači, ovsenih kosmičih, arašidih, jajcih, pivskem kvasu in stročnicah. Težave lahko povzroča tudi pomanjkanje magnezija. Tega najdemo v neoluščenem zrnju, figah, mandljih, bananah, mineralni vodi, kakavu in različnih semenih. Morda ravno zaradi tega tako rade posegamo po čokoladi z lešniki. Tinktura iz plahtice nam bo omilila težave Sestavine:
Suhe liste plahtice - ali 2x toliko sveže, damo v steklenico, prelijemo z alkoholom in destilirano vodo. Steklenico dobro zapremo in jo pustimo stati 2 do 3 tedne - vmes jo večkrat pretresemo. Nato tekočino precedimo in jo nalijemo v temno stekleničko. Pijemo 3 mesece po 60 kapljic na dan z vodo ali 3x dnevno po 1 žličko. Kako si pomagati? S toplim ricinusovim oljem oljem masiramo trebuh in s tem omilimo krče in bolečine Čajne mešanice, ki pomagajo:
ali
ali
Zelišča prelijemo z vrelo vodo in pokrijemo. Po 15 minutah precedimo. Pijemo 3x dnevno po 1 skodelico čaja. Boleče prsi pred menstruacijo
Čaj pijemo 2 do 3x dnevno - 3do 4 tedne. Vnetje jajčnikov Čajne mešanice, ki pomagajo:
Čajno mešanico pijemo 2x na dan, 6-8 tednov. ali
Čajno mešanico pijemo 2x na dan, 6-8 tednov. ali
Čajno mešanico pijemo 3x na dan, 3-4 tedne. Naredimo pavzo 2 tedna, nato ponovimo. Beli tok Posušen cvet mrtve koprive in rman. Mešanico prelijemo z 1,4 l vode, zavremo, pokrijemo in čez 5 minut precedimo. Čaj pijemo 2-3x dnevno, daljši čas. Posušen suličasti in velik tropotec Mešanico prelijemo z 2,5 dcl vrele vode, pijemo 2 - 3x dnevno. Obkladki Seneni drobir damo v laneno vrečko, jo segrejemo in polagamo na spodnji del trebuha. Glivično vnetje nožnice Močan čaj iz žajblja, materine dušice in rožmarina je odlično sredstvo za preprečevanje infekcij. S svojim antibaketerjiskim delovanjem preprečuje razmnoževanje glivic in s tem umirja vnetje in srbenje. Mešanica, ki jo pripravimo:
Posušena zelišča prelijemo z vrelo vodo in pokrijemo. Po 10 minutah precedimo in dodamo v sedečo kopel. Kopel delamo vsak drugi dan po 20 minut. Fotografija: Žajbelj, Wikipedia Pri raznih drugih obolenjih rodil si lahko pripravimo še čaj po RP. Hildegard von Bingen:
Pijemo 3x dnevno najmanj 40 dni. *Zanimivost: Plahtica zaustavlja krvavitev in blagodejno vpliva na tkivo maternice. Rman vsebuje eterična olja, katera pospešujejo cirkulacijo krvi v trebušni votlini in s tem oskrbi tkivo maternice s kisikom ter vpliva na boljši pretok limfe. Sveži sok plešca Naberemo rastlino, jo operemo in zmiksamo v sok. Jemljemo 30 dni 2x dnevno po 1 žlico, kateri lahko primešamo malo medu. Vino od rmana in plešca - 100 g svežega plešca - 100 g plahtice - 1l belega vina Zelišča operemo in jih damo v steklenico z belim vinom ter jo zapremo. Občasno jo pretresemo. Po 14 dneh vsebino precedimo in natočimo v temno steklenico, katero hermetično zapremo in jo hranimo na hladnem mestu - ne v hladilniku! Jemljemo 30 dni po 2 dcl vina, ki ga pijemo po požirkih čez dan. Naredimo 10 dni premora in kuro ponovimo. To vino blagodejno vpliva pri raznih obolenjih maternice. Bela mrtva kopriva - 1 čž posušenih cvetov kopriv - 2,5 dcl hladne vode Suhe cvetove prelijemo s hladno vodo,zavremo in za 10 minut pokrijemo. Precedimo ,pijemo 3x dnevno. Z zgoraj navedenimi pripravki si boste olajšale marsikatero tegobo. Ne smemo pa pozabiti, da ni vse za vsakogar, zato se posvetujte z lečečim zdravnikom in se pozanimajte o rastlinah, da se izognete raznim drugim zapletom - alergije, kontraidikacije na zdravila, nosečnost … previdnost ni nikoli odveč. Erika Winkler Viri: Ljekovite biljke - različne revije, Zdravje je naša odločitev, Marija Merljak, Mojca Koman Domača lekarna p. Simona Ašiča -Recepti |